Od początku istnienia kinematografii, filmy poruszające tematykę paranormalnych zjawisk w horrorach budzą we widzach wielkie emocje. Uwielbiane przez ludzi filmy grozy czy slashery mają w sobie mnóstwo brutalnych scen, a także obrazy niezwykłego szaleństwa. Często motywem przewodnim jest morderca psychopata, który czuje radość z zabijania, a polowanie na swoją ofiarę wywołuje nim niezrozumiałą euforię i podniecenie!
Jaką treść przekazuje horror swoim widzom?
Horror to jeden z najpopularniejszych rodzajów literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często organizowane przez kina tzw. noce filmowe, podczas których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz przerażające.
Główny bohater to zło wcielone, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru sięga po tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Historia powstawania horrorów!
Początki horroru można już odnaleźć w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który nakręcił takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie sporo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednak szczyt popularności filmów grozy przypadł na lata 50. i 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych i krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły nieco odejście od standardowej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni cykl metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.
Jaka zmiana zaszła w dzisiejszych horrorach?
Aktualnie filmy grozy odchodzą już od rzeczywistej grozy, którą znamy z horrorów kręconych w przeszłości. Jest to spowodowane masową produkcją filmów, a one są ukierunkowane raczej na tematy gore, w których głównym tematem są drastyczne sceny przemocy, a także wywołanie w widzu obrzydzenie. Nie mniej twórcy horrorów prześcigają się w pomysłach, mając na celu wywołać w widzu szok, którego wrażliwość na widzianą przemoc staje się mniejsza!