Przekonaj się, jak wygląda praca wulkanizatora i czy się opłaci?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Kiedy myślimy o wulkanizacji, to wyobrażamy sobie człowieka, który wymienia w naszym samochodzie opony dwa razy w roku na sezon letni oraz zimowy. Jednakże to nie jest jedyne zajęcie wulkanizatora! Tak więc, czym on się jeszcze zajmuje i czy jego praca się opłaca? W niniejszym artykule przedstawiamy specyfikę zawodu wulkanizatora oraz odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego zawodu! Zapraszamy serdecznie.

Zawód wulkanizator, czyli kto?

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia konkretnej szkoły. Zwolennicy tego fachu uczą się pracy np. poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego zawodu największą grupę stanowią absolwenci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy prócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkolenia, kandydat mieć musi dodatkowo siłę i wytrzymałość fizyczną oraz zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Co wulkanizator robi w pracy?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może sporo zadań. Przede wszystkim klienci zgłaszają się do nich przy okazji cyklicznej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym często realizowanym zajęciem jest szukanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą również pielęgnacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wyszukiwania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują wachlarz metod. Wśród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony i felgi. Prostują te skrzywione z odkształceniami. Zajmują się także renowacją oraz malowaniem felg.

Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory i wyważarki do kół.

Praca w wulkanizacji – czy jest opłacalna?

Zakłady wulkanizacyjne będą, dopóki my jeździmy samochodami, czyli tak naprawdę zawsze! Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że największe dochody wulkanizatora przypadają na miesiące, kiedy wymieniamy opony w naszym samochodzie. Pomimo tego, w innych miesiącach roku biznesy wulkanizacyjne radzą sobie równie dobrze. Między innymi zajmują się renowacją ogumienia i felg, serwisowaniem pojazdów, a nawet przechowywaniem kół swoich klientów!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii