Jak ubrać się na wycieczkę w góry latem?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Być może góry kojarzą Ci się z oazą spokoju i przyjemnością. I tak właśnie jest! Jednak pod warunkiem, że się właściwie przygotujesz do tej letniej wycieczki w góry. Bywa tak, że zamiast przyjemnego ciepła w słońcu, możesz odwodnić swój organizm albo zamiast lekkiej opalenizny poparzyć dotkliwie skórę. Dlatego, jeśli nie chcesz się męczyć podczas wyprawy, to dobrze przemyśl rzeczy, które ze sobą zabierzesz, a my pomożemy Ci w tym jakże ważnym wyborze! Zapraszamy.

Ważnym elementem na wycieczce w górach latem jest nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy nakrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem czy kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.

Zadbaj o prawidłową odzież podczas wycieczki w górach latem!

Następnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej, aby ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Więc ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała przykładowo mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem nadchodzą silniejsze deszcze, dlatego należałoby spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Zwłaszcza stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dłuższych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Poziom wodoszczelności, jest zależny od parametrów poszczególnych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie wytrzymać obfitych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Zainwestuj we właściwe buty podczas wycieczki w góry latem!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Zazwyczaj większość osób radzi, by wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego typu klapek czy lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest bardzo wygodne ze względu na odpowiednie dopasowanie do stopy oraz solidne podeszwy. W trakcie chodzenia chronią nasze nogi przed skręceniami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest nadzwyczaj istotna, gdy przechodzimy przez kałuże lub strumyki czy zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Podczas letniego pobytu w górach zadbaj o okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dopasowane i nie będą zjeżdżać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Podczas wycieczki w górach latem zadbaj o prawidłowy plecak!

Prawidłowy plecak jest bardzo istotny podczas górskich przepraw. Zdarza się, że turyści chodzą z reklamówkami, w których noszą jedzenie oraz picie. Jest to błąd! Szczęśliwie jednak większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że plecak to podstawa każdej wycieczki w góry. Kupując plecak, zastanów się nad tym, jakie będziesz robił wyprawy, ponieważ im dłuższa trasa, tym powinien być on sztywniejszy. To samo się tyczy jego miękkości, dzięki czemu będzie wygodny!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów