W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy chirurga onkologa?

Data dodania:
Ocena
0.00

Nowotwór, jako choroba cywilizacyjna jest często spotykana. Onkologia, nauka zajmująca się nowotworami, robi wszystko, żeby chorobę wyhamować lub spowodować jej cofnięcie. Onkolodzy to bohaterzy, którzy pomagają pacjentom, jak tylko mogą. Nie są cudotwórcami, jednak potrafią wiele zdziałać. Nieprzerwanie zdobywają wiedzę, żeby móc jeszcze mocniej sprostać naszym nadziejom i oczekiwaniom, co to wyzdrowienia.

Jakie usługi świadczą chirurdzy onkolodzy?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi efektami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo względnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasem wystarczy tylko mała interwencja chirurga w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się dodatkowo zabiegi łagodzące, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uratować pacjenta. Zabieg ma na celu udoskonalić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie lub zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może zastosować chirurg, znacząco się polepszyły. Jest to przede wszystkim istotne przy niezwykle trudnych i skomplikowanych operacjach, powiązanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi efektami.

Dzięki poznawaniu i zastosowaniu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz to doskonalszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Chirurgia onkologiczna i zasady leczenia w tego typu placówkach

Dawniej wśród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, ponieważ cięcie guza pomału wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii dostatecznie rozwinięta, dlatego pozbywano się zaledwie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, jest to fundamentalna różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Nadzwyczaj ważne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie oraz podjęcie leczenia we właściwym momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny lekceważyć i odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek lub na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian nieco większych i bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog musi zastosować immunoterapię czy też chemioterapię. Dochodzi do tego, gdy zarażone miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza i konieczne jest zastosowanie innych, mniej agresywnych środków.

Najczęściej wykonywane badania i zabiegi przez chirurga onkologa

Mamy do czynienia z zawodem, który jest wyczerpujący zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na co dzień chirurg onkolog zmaga się z różnymi odmianami choroby nowotworowej. Są przypadki łagodniejsze, ale są też groźne dla życia pacjenta. W takim momencie lekarz onkolog musi podejmować trudne decyzje, które wpływają na wiele osób. Jest to ciężki kawałek chleba i niejednokrotnie obciąża umysł specjalisty.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii