Własna sauna - jak ją wybrać i gdzie postawić?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Marzy Ci się stworzenie własnego salonu kąpielowego w domu? Jeśli tak to nie może zabraknąć w nim sauny. Tak naprawdę możesz rozważyć jej instalację w łazience, a w przypadku braku miejsca także w piwnicy lub w ogrodzie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie są obecnie znane rozwiązania dotyczące budowy saun oraz jak powinno się dobrać rodzaj sauny idealny dla siebie.

Czym są sauny? Jaki jest ich wpływ na organizm człowieka?

Sauny to wnętrza gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to odprężająco oraz relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o przeróżnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci zbudowania sauny powinno się pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, gdzie zdoła się ona zmieścić.

Jakie rodzaje saun mamy do wyboru?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para produkowana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura generowana we wnętrzu nie przekracza 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej z udziałem pieca i gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana również finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są tą samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Rodzaj sauny na miarę potrzeb. Jak wybrać rozwiązanie idealne dla siebie?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna działa na bardzo wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych osób. Rozwiązanie to polecane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z nadwagą oraz z reumatyzmem.

Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów pomagających na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak polecane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.

Czy instalacja sauny jest droga? Co składa się na jej cenę?

Cena sauny domowej zależy od jej rodzaju, wielkości, użytych materiałów, zastosowanych technologii oraz sposobu wykonania. Najdroższe są kabiny wykonywane na wymiar, gdyż wahają się w przedziale od około 7 do 20 tys. zł. Te gotowe można zakupić za znacznie mniejsze kwoty — nawet 5 tys. zł. 

Oprócz samej kabiny należy jeszcze dokupić źródło ciepła — piec. Najprostsze modele elektryczne zaczynają się już od 1500 zł. Warto także pamiętać, że na koszt sauny składa się także jej eksploatacja, a więc zużycie energii elektrycznej lub drewna. 

 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Marzy Ci się stworzenie własnego salonu kąpielowego w domu? Jeśli tak to nie może zabraknąć w nim sauny. Tak naprawdę możesz rozważyć jej instalację w łazience, a w przypadku braku miejsca także w piwnicy lub w ogrodzie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie są obecnie znane rozwiązania dotyczące budowy saun oraz jak powinno się dobrać rodzaj sauny idealny dla siebie.Czym są sauny? Jaki jest ich wpływ na organizm człowieka?Sauny to wnętrza gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to odprężająco oraz relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o przeróżnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem d...